Teejuht kevad 2024

TEHNOLOOGIA Tallinna lennujaamas alustavad tööd uue põlvkonna julgestus- kontrolli- seadmed Tallinna lennujaam vahetab aprillist reisijate julgestuskontrolli pagasi ja isiklike esemete läbivalgustusseadmed tänapäevaste vastu. Uued seadmed tõstavad turvalisust ning võimaldavad julgestuskontrolli lihtsamini läbida.

allinna lennujaam on ehitatud 2,6 miljoni reisija teenindami- T seks, kuid 2023. aastal läbis lennujaama juba ligi 3 miljonit reisijat ning prognooside järgi kasvab nende arv järgnevatel aastatel veelgi. Lennujaama julgestusosakonna juhi Tarvi Pihlaka sõnul aitab 2,8 miljoni suurune investeering julgestuskontrolli taga- da lennujaamal läbilaskevõime ka reisijate arvu kasvades: „Julges- tuskontroll on kõikides lennujaamades paratamatult pudelikael. Seepärast on oluline, et julgestuskontrolli läbimine toimuks võimali- kult sujuvalt. Uued seadmed võimaldavad reisijate käsipagasit ja isiklikke esemeid efektiivsemalt kontrollida.“ Mida see tähendab reisijatele? Lennujaama julgestustöötajad täidavad kohusetundlikult len- nundusjulgestuse protseduure, pidades silmas kõiki standardeid ja nõudeid, millest ei saa mööda ükski rahvusvaheline lennujaam. Kõik reisijal kaasas olevad esemed tuleb läbi valgustada, et välistada keelatud esemete lennukile jõudmine. Uue põlvkonna julgestus- kontrolliseadmed firmalt Rapiscan Systems võimaldavad nutikamat pagasi läbivalgustamist, pakkudes kõrgresolutsiooniga 3D-pilti ja tarkvara, mis tuvastab automaatselt keelatud ja ohtlikud esemed. Nii väheneb vajadus pagasit avada ja käsitsi kontrollida. Alates aprillist ei pea reisija Tallinna lennujaamas käsipagasist enam vedelikke ja suuri elektroonilisi seadmeid välja võtma, see muudab julgestuskontrolli läbimise kiiremaks ja sujuvamaks. Millega reisija veel arvestama peab? Nutikad uued seadmed on kasutuses vaid mõnes Euroopa lennu- jaamas, mis tähendab, et ümberistumisel tuleb vedelikud ja sead- med pagasist tõenäoliselt siiski välja võtta – pagasit pakkides on mõistlik sellega arvestada. Vedelikud tuleks pakkida väiksematesse kui 100 ml konteineritesse ning paigutada läbipaistvasse taassuleta- vasse 1-liitrilisse kotti. Seda, kas Tallinna lennujaamas on võimalik vedelike piirangut kaotada, näitab aeg. Samuti on reisijal vaja teada, millised esemed on käsipagasis ja ka äraantavas ehk registreeritud pagasis keelatud. Kõige sagedamini eksivad reisijad e-sigarettidega – need tuleb panna käsipagasisse, neid ei tohi mingil juhul äraantavasse pagasisse panna. Samuti ei tohi akupankasid, lisaakusid või akuga seadmeid äraantavasse pagasisse paigutada – ka need tuleb võtta käsipagasisse ning jälgi- da aku kehtestatud võimsuse piirmäärasid. Talvel kiputakse reisile kaasa võtma ka ilutulestikku ja säraküünlaid, mis kuuluvad lõhke- ainete kategooriasse ning neid ei tohi üldse lennureisile kaasa võtta. Et kohvri pakkimine kulgeks muretumalt, on Tallinna lennujaama kodulehel olemas eraldi rubriik pakkimise kohta, kus on kirjas reeglid ja korduma kippuvad küsimused, mis puudutavad just käsipagasit, samuti ka reeglid äraantava pagasi pakkimiseks. Kui reisija pakib kohvri korrektselt ja tuleb lennujaama piisava ajavaruga, algab ka tema reis stressivabalt. Eneli Rohtla , AS Tallinna Lennujaam kommunikatsioonispetsialist

Nutikad uued seadmed pakuvad pagasi läbivalgustamisel 3D-pilti ning tuvastavad automaatselt keelatud ja ohtlikud esemed.

Lennujaama uuendustega kursis olemiseks tasub aeg-ajalt vaadata Tallinna lennujaama veebilehte . www.airport.ee

Foto: AS Tallinna Lennujaam

103

TEEJUHT / NR 9

Powered by