UUDIS
Foto: Adobe Stock
Professionaalsed drooni- lennutajad said Tallinna lähialas rohkem liikumisvabadust.
Veebruarist lihtsustusid professionaalsete droonilennutajate reeglid Tallinna lähialas
Tallinna lähialas ehk kontrollitud õhuruumis kehtivad veebruarist professionaalsetele droonilennutajatele paindlikumad reeglid. Kõigil teistel tuleb jätkuvalt lähtuda avatud kategooria tingimustest, mis seonduvad eelkõige õhku tõusmise kõrguse ja lendamise asukohaga. roonilendude puhul on Tallinna lähiala lennujaamast ligi D 20 km kaugusele ja 120 m kõrgusele ulatuv õhuruumi osa, kus õhusõidukite liiklus käib koordineeritult lennujuhtimis- torniga. Varem tohtis erikategooria käitaja tõusta Tallinna lähialas avatud kategooria piirangutest kõrgemale, ehk kuni 120 meetrini vaid juhul, kui startimas või lähenemas polnud ühtki õhusõidukit. Veebruarist on loodud protseduurid, mis võimaldavad õhku tõusta ka muu lennuliikluse puhul. Kuni 120 meetrini võib tõusta erikate- gooria käitaja, kellel on Tallinna lähiala tingimustele vastav käitamis- luba ja kes suudab lennujaama lähialas turvaliselt lennata. „Droonindus on jõudsalt arenev valdkond ning soovime omalt poolt kaasa aidata, et tavalennuliiklus ja droonilennud saaksid turvaliselt koos eksisteerida,” märkis Lennuliiklusteeninduse mehitamata lennuliikluskorralduse arendusjuht Madis Prink . „Muudatus võimal- dab suuremat paindlikkust droonide kasutamises. See võiks olla positiivne sõnum ettevõtetele, kelle äri jaoks on oluline teha drooni- lende kõrgemal."
Prink rõhutas, et koostöös Transpordiametiga analüüsiti ohutuse seisukohast väga põhjalikult, kuidas muuta reeglid professionaal- setele droonilennutajatele sobivamaks. Tingimustes on kirjeldatud mitmed juhud, kus drooni võib lähialas lennutada ka muu lennu- liikluse toimumise ajal, kuid seda vaid juhul, kui droon ja lennuk jää- vad üksteisest ohutusse kaugusesse. „Arvestame, et professionaalsete droonilennutajate ehk erikategoo- ria käitajate puhul on tegemist ettevõtetega, kelle piloodid on läbinud põhjaliku koolituse ning saanud Transpordiametilt vastava käitamis- loa,” kommenteeris Transpordiameti mehitamata lennunduse osakonna juhataja Priit Rifk . „Lisaks toimub erikategooria kõrgustel droonilennutamine jätkuvalt kooskõlastatult lennujuhtimistorniga.” Erikategooria lendude kooskõlastamine lennujuhtimistorniga käib droonikaardi rakenduse kaudu, mis asub aadressil . utm.eans.ee Rakendus annab põhjaliku ülevaate nii Tallinna lähialas kui ka kogu Eestis kehtestatud droonilennutamise reeglitest. Selle abil on drooni- lennutajatel võimalik näha püsivaid ja ajutisi lennupiirangualasid ja lubatud lennukõrgusi, registreerida lende, jälgida õhuruumi ning vajadusel taotleda õhkutõusuluba. Kaardi kasutamine drooni lennu- tamiseks eeldab isikutuvastust, mis võimaldab lennujuhtidel vaja- dusel lennutajaga kiiresti ühendust saada.
Eestis on ligikaudu 5000 droonipilooti. Põhiosa neist on n-ö tava- piloodid, kes lennutavad drooni avatud kategooria tingimustel.
111
TEEJUHT / NR 9
Powered by FlippingBook