Teejuht sügis 2022

Kuigi väikelaevade hooaeg kestab ilusate ilmadega veel ka septembris ja oktoobris, saab juba teha esimesi kokkuvõtteid suvest ning nentida, et viimastel aastatel osalt ka pandeemia tõttu järsult kasvanud väikelaevanduse populaarsus püsib ikka veel kõrge.

ui möödunud aastal osales väikelaevajuhi koolitusel rekor- K dilised 2237 inimest, siis tänavu kaheksa kuuga on osalenuid juba 1577 (mullu samal ajal 1690). Seda on roh- kem kui näiteks 2018. aastal kokku. Transpordiameti väike- ja siseveelaevade üksuse peaspetsialist Andres Kõnd nentis, et just viimasel paaril aastal on väikelaevan- duse valdkond märkimisväärselt aktiviseerunud ja seda paljuski ka pandeemia mõjul, sest vabas õhus vee peal vaba aega veetes ei soosi me viiruse levikut, pigem vastupidi. Väikelaevanduse popu- laarsuse kasv paistab silma kogu maailmas, sealhulgas ka Eestis. „Väikelaevandus on meie sajandite pikkuse merekultuuri tuumaks ning see läheb korda paljudele. Hea on näha, et valdkonna areng on tuntav ja käib ajaga kaasas,“ rõõmustas Kõnd. Eesti väikelaeva- juhtide tase on tema kinnitusel väga hea. „Julgelt pooled kursuse läbinutest ja väikelaevajuhi tunnistuse saanutest kinnitavad samas, et ei soovigi otseselt lähiajal veesõidukit omada. Inimesed on saanud lihtsalt aru, et selline vabaaja veetmise viis on palju nauditavam ja ohutum, kui tunda reegleid ning olla teadlik, kuidas ohtusid vältida,“ nentis Kõnd. Väikelaevajuhtide väljaõpe ja tunnistuste väljastamine toimub Transpordiameti kontrolli all ning väikelaevajuhtide väljaõppes lähtutakse heast praktikast ehk aluseks on võetud ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni (United Nations Economic Commission for Europe – UNECE) resolutsioon nr 40.

nende nõuete täitmist kontrollib Transpordiamet veesõiduki regist- reerimisel. Kõik kasutusele võetavad veesõidukid peavad olema õigesti projekteeritud ja ehitatud ning ohutud kasutada. Tänavu kaheksa kuuga on Eestis registrisse lisandunud juba 1209 väikelaeva, 208 jetti ning 28 alla 12meetrise kogupikkusega laeva. Seda on vaid pisut vähem kui mullu samal ajal (vastavad numbrid: 1230, 157 ja 44). Üldises ohutuspildis on tähtis roll ka ennetus- ja järelevalvetege- vusel. Transpordiamet täidab seda ülesannet ka näiteks veesõidu- kite tehniliste ülevaatuste ja pisteliste kontrollide käigus. Transpordiamet tegi tänavu suvel kolm kahepäevalist kontrollreidi ning koos PPAga maikuus veel ühe ühepäevase ühisreidi. Kokku kontrolliti üle 100 aluse. „Tihti on probleeme päästevestidega, mis on näiteks puuduvate kinnitusrihmade või katkiste rihmaklambritega. Päästevestidest on kasu ainult siis, kui need on komplektsed ja korrektselt kinnitatult seljas,“ selgitas Transpordiameti sõidukite osakonna juhataja Märten Surva. Samuti oli Surva sõnul mitmel paadil puudu või nõuetekohaselt kontrollimata tulekustuti. „Nipet-näpet on tulnud ette ka muid asju, kuid need on kõige peamisemad tuvastused.“

Kindlasti kontrollivad Transpordiameti inspektorid väikelaevu ka tipphooaja välisel ajal.

Euroopa Liidu üleselt kehtivad kõigis liikmesriikides sarnased turujärelevalve nõuded väikelaevade ohutusele ja kvaliteedile ning

Kuigi suvi on läbi, on tihtipeale sügisesel kalapüügihooajal väikelaevade liiklemine sama tihe kui suvehooaja tipul. Siinkohal ongi hea väikelaevnikele meelde tuletada, mida paadisõidul silmas pidada:

Ÿ Veendu paadi ja varustuse korrasolekus. Ÿ Jälgi ilmaolusid ning hinda realistlikult oma teadmisi ja oskusi. Ÿ Seila selge peaga ja kanna päästevesti. Ÿ Pane tähele teisi veeliiklejaid ja arvesta nendega. Ÿ Hoia keskkonda. Ÿ Hoia alati kaasas kasutusvalmis sidevahend.

23

TEEJUHT / NR 3

Powered by