Teejuht kevad 2025

2024. aasta eesistumise kriitiline ja keeruline teema oli Ukraina tsiviil - lennundussüsteemi toetamise jätkamine.

Fotod: erakogu

2024. aastal langes Eurocontroli juhtroll Eestile. Pildil alalise komisjoni presi - dent, Transpordiameti lennundusteenis - tuse direktor Üllar Salumäe (paremal) ning asepresident, Kliimaministeeriumi lennundusosakonna juhataja Taivo Linnamägi.

Üllar Salumäe Eurocontroli alalise komisjoni istungit juhtimas.

2024. aasta eesistumise kriitiline ja keeruline teema oli Ukraina tsiviillennundussüsteemi toetamise jätkamine. Arvestades mõnede riikide poliitilist vastuseisu Ukraina abistamisele, olid arutelud tund - likud, kuid lõpuks saavutati konsensus ja toetus jätkub. See on olu - line, et Ukraina lennujuhid saaksid säilitada oma oskused ajal, mil nad ise füüsiliselt lende juhtida ei saa. Proaktiivne lähenemine ja positiivsed tulemused Tagasi vaadates leiab Üllar Salumäe, et aasta oli väga õpetlik ja huvi - tav, viis teda kohtadesse, kuhu ta ilmselt muidu ei oleks sattunud ning tutvustas inimesi, kellega ta muidu ei oleks kohtunud. Kogemu - sena võttis ta kaasa kaks olulist teadmist:

komisjoni presidendina umbes sada otsust. Suurem osa tööst toimus elektroonselt, füüsilisi kohtumisi teiste osalistega oli kaks.

Üks huvitav näide Eurocontroli bürokraatlikest protsessidest on digi - taalne allkirjastamine. Dokumendid prinditi välja, allkirjastati käsitsi ja skaneeriti tagasi digitaalsesse vormingusse. Sellised omapärad laienesid ka mujale, näiteks dokumentide tõlkimine 20 keelde. Kuigi aastate jooksul on proovitud protsesse uuendada ja selleks on vastu võetud ka otsuseid, ei ole riigid neid ratifitseerinud. See omakorda pidurdab otsuste kiiret elluviimist. Potentsiaalsed konfliktid ja nende maandamine Neile omapäradele vaatamata jäi Üllar Salumäe presidendiaastaga rahule – konfliktseid teemasid ei tõstatunud, kuigi potentsiaalne oht selleks oli olemas. Näiteks rahastuse, pensionide ja maksukompen - satsioonide arutelude pinnalt. Kui liikmesriikide vahel oleks tekkinud mõne teema läbirääkimistel tõsiseid erimeelsusi, oleks presidendi roll hõlmanud otsest sekkumist. Riskide maandamiseks arutatakse tundlikud teemad kuu aega enne ajutise nõukogu ja alalise komisjoni koosolekut suuremate riikide esindajatega presidentide komitee kohtumisel läbi. Selline mitte - ametlik kohtumine võimaldab vaieldavaid küsimusi ennetavalt lahendada: konfliktikohad räägitakse lahti, otsuste kujunemise võimalikud stsenaariumid käiakse läbi ning liikmesriike veendakse kindlaid seisukohti võtma.

Ÿ Eesti hea olukord: Eestis on asjad tegelikult päris hästi, töö efektiivne ning meil on põhjust uhke olla.

Ÿ Aktiivsem roll: Eesti peaks organisatsiooni toimimise arenda - misel senisest veelgi aktiivsema rolli võtma, sest Eurocontroli liikmelisus on meie jaoks kulukas ning kui muutusi ei tule, jääb kasutegur organisatsiooni liikmeks olemisest Eesti jaoks järjest väiksemaks. Üllar Salumäe tunnistab reformimisprotsessi keerukust, kuid usub, et järjepidevate pingutustega on see saavutatav. Ta tõi ka kon - kreetse näite, kus Eesti proaktiivne lähenemine on juba andnud positiivseid tulemusi: satelliitnavigatsiooni häirete teema, mida eelmise kevadeni ignoreeriti, on Eesti ja teiste Balti ning Skandi - naavia riikidega koostöös jõudnud etappi, et Euroopa Komisjon kut - sub teemaga tegelemiseks kokku töörühma.

55 105

TEEJUHT / NR 1 3

Powered by