Teejuht kevad 2025

VESI

Foto: Karli Saul / Transpordiamet

Laevandussektoris on koostöö avaliku ja erasektori vahel ning riigi toetus keskkonnasäästlike lahenduste edendamisel oluline vedur.

Koostöö avaliku ja erasektori vahel ning riigi toetus on olulised kesk - konnasäästlike lahenduste edendamisel laevandussektoris.

latsioonid on leebemad. Oluline murekoht on sadamate elektrivõrgu valmidus ja alternatiivsete kütuste taristu väljaarendamine, mis on oluline kliimamuutuste leevendamiseks. Puudub ühtne ettekujutus sellest, millised tehnoloogiad ja kütused on tulevikus kasutusel ning millised investeeringud on vajalikud nende taristu arendamiseks. Riigi seisukohast on katsumuseks kliimapakettide (eriti „Eesmärk 55“) kohustuste täitmine. Näib, et riik soovib selget teavet sadamate vajaduste ja plaanide kohta, et teha informeeritud otsuseid toetuste ja regulatsioonide kohta. Analüüsides intervjueeritavate seisukohti, saab järeldada, et sadamate vajaduste ja riigi kohustuste täitmise kohta puudub ülevaade. Tuginedes uurimistöö tulemustele, saame vaid mõista Eesti sadamate ja riigi seisukohti seoses kliimapaket - tide ja keskkonnakaitsega ning nende mõju ettevõtetele ja majan - dusele. AS-i Tallinna Sadam lähenemine paketi „Eesmärk 55“ eesmärkidele on selgelt struktureeritud ja keskendunud kliimaneutraalsusele. Uurimistöö tulemused näitavad, et AS Tallinna Sadam on kesk - konnasäästlikule arengule pühendunud, kuid organisatsioon seisab silmitsi mitmete väljakutsetega. Kuigi AS Tallinna Sadam on integ - reerinud keskkonnasäästlikkuse oma äristrateegiasse, on laevade üleminek alternatiivkütustele ja elektri kättesaadavus valdkonnad, mis vajavad suuremat tähelepanu ja tehnoloogiliste lahenduste arendamist. Ilmnes, et regulatiivsed takistused, rahalise toetuse puudumine ja infrastruktuuri valmidus on peamised probleemid, mis takistavad keskkonna säästlike lahenduste rakendamist. Samuti selgus, et organisatsiooni strateegia ja ülesanded ei ole täielikus

Kokkuvõttes näeme, et Eesti sadamate ja riigi vahel valitseb vajadus parema koostöö ja selgema suuna järele keskkonnakaitse ees - märkide saavutamisel. Selged regulatsioonid, investeeringud alter - natiivsetesse kütustesse ja taristusse ning aus konkurents on olulised tegurid, mis aitavad kaasa jätkusuutlikule arengule. Lisaks väljendatakse muret Eesti majanduslanguse ja investeerimis - piirangute üle, mis võivad mõjutada sadamate ja teiste ettevõtete tegevust ning rahvusvahelist konkurentsivõimet. Oluline on tagada aus konkurents ja võrdne kohtlemine, eriti Euroopa Liidu raames, et vältida ettevõtete ümberpaigutumist teistesse riikidesse, kus regu -

Kuigi AS Tallinna Sadam on integree - rinud keskkonnasäästlikkuse oma äristrateegiasse, on laevade üleminek alternatiivkütustele ja elektri kätte - saadavus valdkonnad, mis vajavad suuremat tähelepanu ja tehnoloogi - liste lahenduste arendamist.

34

TEEJUHT / NR 1 3

Powered by