MAA
Vaata liiklusohutuskampaania klippi.
Soovitused ohutumaks liiklemiseks:
Ÿ Telefoni on viimase 12 kuu jooksul kasutanud sõiduki juhtimise ajal 60% sõidukijuhtidest, sh 16% neist kasutavad telefoni sage - li. Telefoni kasutajate osakaal sõidukit juhtides on tasapisi kahanemas, samas sagedaste kasutajate osakaal on pärast mõningast langust taas tõusnud. Ÿ Sõiduki juhtimise ajal telefoni kasutajaid on keskmisest enam meeste, 25–34-aastaste, eestikeelsete, suuremate linnade ja kõrgemasse sissetulekugruppi kuuluvate sõidukijuhtide seas. Seega on telefoni kasutamine sõidu ajal suhteliselt suur noore - mate juhtide seas ja suhteliselt madal eakate juhtide seas. Ÿ Telefoni kasutatakse sõidukiroolis valdavalt kõnedele vastami - seks (94%), kuid ohtralt ka: - pereliikmetele helistamiseks (74%) – sagedamini 25–49-aastased; - töökõnede tegemiseks (61%) – sagedamini mehed, 35–64-aastased; - sõpradele, tuttavatele helistamiseks (55%) – sagedamini 25–49-aastased. Muude tegevuste jaoks kasutab telefoni juba vähem kui viiendik. Eelmise aastaga võrreldes on erinevate mobiiltelefoniga tehtavate tegevuste osakaal sõidukiroolis veidi vähenenud. Ÿ Juhtimise ajal telefoni rääkimiseks kasutavatest sõidukijuhti - dest kasutab 87% käed-vabad süsteemi, sh on nende seas sagedasi kasutajaid 73%. Aastatega on selle süsteemi kasu - tajate, sh sagedaste kasutajate osakaal üha suurenenud. Ÿ Käes hoiab telefoni 54% sõiduki juhtimise ajal telefoniga rääki - vatest juhtidest, sh nende seast sageli või alati teeb seda 7%. Aastatega on nende osakaal langemas.
Ÿ Mõtle marsruut enne teele asumist läbi.
Ÿ Seadista telefonis Do Not Disturb funktsioon või selle võimaluse puudumisel lae alla rakendus, mis välistab sõidu ajal telefoni kasutamise. Ÿ Telefoni kasutamiseks peata sõiduk ohutus kohas või palu sõnumi saatmiseks ja kõnele vastamiseks kaassõitja abi. Ÿ Väikse lapsega sõitma minnes arvesta võimalusel lisaajaga, et vajadusel teha temaga tegelemiseks pause. Ÿ Väldi helistamist pereliikmele või kolleegile, kui tead, et ta on roolis. Tööandjana julgusta oma töötajaid roolis olles kõnedele mitte vastama, vaid ohutus kohas peatudes tagasi helistama.
Ÿ Kui siiski pead telefonile vastama, ütle et sõidad ja helistad hiljem tagasi.
Ÿ Kindlasti väldi roolis olles stressirohkeid vestlusi.
Ÿ Viimase 12 kuu jooksul on kõrvaliste tegevuste tõttu mõnda liiklusohtlikku olukorda sattunud 22% sõidukijuhtidest. 2 024. aasta küsitlusuuring kõrvaliste tegevuste teemal näitab, et: Ÿ Liiklusohtlikku olukorda on sagedamini sattunud kuni 35-aasta - sed ja eestikeelsed sõidukijuhid. Kõige levinumaks liiklusohtlik - ku olukorda sattumise põhjusteks on vestlus kaassõitjatega (sagedamini kuni 25-aastased), navigatsiooniseadmete kasuta - mine, telefoni kasutamine ja lastega tegelemine.
Rohkem infot
82
TEEJUHT / NR 1 3
Powered by FlippingBook