Teejuht sügis 2022

ÕHK

DROONID

Droonispikker sündmusturundajale Marko Liiva Ägedad droonikaadrid on saanud ürituste oluliseks osaks, mida kliendid soovivad ja mille jäädvustamist sündmusturundajad korraldavad. Kõik õhuruumis toimuv on aga reguleeritud. Milliseid lube vajab droonilennutaja, keda üritust filmima tellida ja kuidas seda kontrollida?

Lennutamise reeglid Eelkõige peaks seda muidugi teadma droonilennutaja, kuid kuna klient vaatab probleemide korral eeskätt agentuuri otsa, tasub ka see valdkond üle käia. Eestis on kehtestatud alad, kus drooni lennutamine vajab Transpor- diameti kooskõlastust. Need asuvad lennuväljade läheduses, piiri- alas või looduskaitsealadel. Kooskõlastust vajavad alad on leitavad https://drooni.app/ Kuidas seda kontrollida? Saab paluda teenusepakkujal kinnitada, kas ala vajab kooskõlastust või mitte. Info kontrollimiseks saab sisestada ürituse asukoha ülal- toodud lingil ning näha, kas selles konkreetses alas lendamine vajab kooskõlastust või mitte. Näiteks Tallinnas on kooskõlastamine kohustuslik olenemata linnaosast. Kui ala vajab kooskõlastust, tuleb taotlus esitada kolm tööpäeva enne planeeritud lendu ning kooskõlastuse olemasolu saab kontrol- lida nii, et paluda näidata Transpordiameti kooskõlastust, mis saade- takse taotlejale e-kirjana. Muidugi on nüansse palju rohkem, kuid nendega on kursis päde- vustunnistusega kaugpiloot ise ja tema vastutab ka reeglite järgmi- se eest. Näiteks on mõne (kerge) drooniga lubatud lennata üle osa- leva inimrühma (nt suvepäevadel osalejad), kuid mitte üle kõrvaliste isikute (nt avalikus rannas viibivad inimesed). Massiüritustel ei tohi kindlasti lennata üle inimeste, kuna neil pole kuhugi põgeneda juhul, kui drooniga midagi juhtub. Geograafilistest aladest tuleb lubade ja võimaliku keelutsooni tõttu eriti tähelepanelik olla piirialadel ja lennu- jaamade läheduses (ka lennukoridoride piirkonnas, kus lennukid tõusevad või maanduvad) ning jälgida ka võimalikke ajutisi piiran- guid. Kõlab esmapilgul ehk keeruliselt, kuid tegelikult on droonivõtted teenus nagu iga teinegi. Ei vahenda ju ükski professionaalne agen- tuur kliendile toitlustajat, kes müüb üritusel alkoholi ilma alkoholi- müügi loata ega paku autojuhiks juhiloata sohvrit. Sama oluline on jälgida ka droonivõtete vahendamisel vastavust kehtestatud reegli- tele ning üle kontrollida, kas droonilennutajal on seaduse silmis kõik vajalik tehtud. Toredad droonivõtted on ju kindlasti tulnud selleks, et jääda.

Käitajaks registreerimine rooni käitaja on drooni omanik, kes vastutab selle eest, et D drooni lennutav isik oleks selleks pädev. Käitaja võib olla nii juriidiline kui ka füüsiline isik. Käitajaks tuleb ennast registreerida iga drooni puhul, millega saab koguda isikuandmeid ehk sellega saab filmida. Seda saab teha lennuohutuse järelevalve infosüsteemis (LOIS). LOIS - Lennuohutus- järelevalve infosüsteem (ecaa.ee) Kuidas seda kontrollida? Kui juriidiline või füüsiline isik on ennast registreerinud käitajaks, saab ta sellekohase dokumendi, kus on kirjas käitajaks registree- rimise kehtivuse tähtaeg (kehtib üks aasta). Käitaja registreerimis- number peab olema droonil nähtav – olgu see siis kleepsuga või kirjutatult. „Droonijuhiluba“ ehk kaugpiloodi pädevustunnistus Drooni lennutaja (ametliku nimega kaugpiloot) peab olema läbinud vastava koolituse ja sooritanud eksami (ametlikus keeles: omab kaugpiloodi A1/A3 pädevustunnistust). Seda saab teha lennu- ohutuse järelevalve infosüsteemis (LOIS). Kaugpiloodi pädevus- tunnistust pole vaja, kui lennutatakse drooni, mis kaalub alla 250 grammi, kuid suure tõenäosusega selliseid ürituste jäädvus- tamiseks kasutada ei saa ning seega on vaja kaugpiloodi pädevus- tunnistust. A1/A3 puhul on tegemist algtaseme tunnistusega. Kui droon kaalub rohkem kui 500 grammi ja vähem kui kaks kilogrammi ning seda soovitakse lennutada inimeste vahetus läheduses, siis on lenda- miseks vajalik juba A2 pädevustunnistus. See tähendab, et inimes- test peab hoidma horisontaalselt vähemalt 50 meetri kaugusele ning kui droonil on sisse lülitatud low speed režiim, peab hoidma horisontaalselt distantsi vähemalt viis meetrit. Täpsem info: https://transpordiamet.ee/avatud-kategooria Kuidas kontrollida kaugpiloodi pädevust? Pärast eksami sooritamist saab kaugpiloot tunnistuse, kus on kirjas, millised pädevused on omandatud. Seda tunnistust saab kontrollida nii veebis kui ka paberil.

132

TEEJUHT / NR 3

Powered by