Teejuht suvi 2023

MAA

ENNETUSTEGEVUS

Suvine joobes juhtimise ja veeõnnetuste ärahoidmise

teavituskampaania „Sul on selgroogu“

Kerstin Kolmann , Transpordiameti meediakampaaniate juht

12. juunist suve lõpuni toimub Transpordiameti, Päästeameti ning Politsei- ja Piirivalveameti ühine teavituskampaania „Sul on selgroogu!”, mis kutsub inimesi märkama alkoholiga kaasnevat riskikäitumist ja annab praktilist nõu, kuidas kriitilisel hetkel takistada kaaslast joobes peaga rooli istumast või ujuma minemast.

egu on korduskampaaniaga, mille loomisel ühendasid kolm T riigiasutust kampaania tellimisel jõud, et vähendada sar- naste sõnumite dubleerimist ning saavutada teemale ühi- selt laiem kõlapind. „Sul on selgroogu“ kampaania soovib väärtus- tada julgust vastanduda seltskondlikule alkoholi liigtarbimisele ja asjatute riskide tolereerimisele. Teisalt juhib kampaania tähelepanu konkreetsetele ohtudele purjus peaga liiklemisel ning vette sattu- misel ning annab praktilisi näpunäiteid, kuidas kriitilisel hetkel takis- tada kaaslast joobes peaga rooli istumast või ujuma minemast. MTÜ Peaasjad kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa annab kampaanialehel selgroog.ee kolm olulist nõuannet, kuidas hoida seltskonnas selgroogu ja vältida õnnetusi.

Kolm nõuannet, kuidas hoida oma selgroogu ja vältida joobes õnnetusi: 1. Leia oma „ ei” Seltskonnas alkoholi tarbimisele „ei” ütlemine võib olla keeruline. Mõtle enne läbi või harjuta lausa valjusti, kuidas loobumine kõige usutavamalt kõlaks. 2. Kokkulepped enne pidu Leppige sõpradega aegsasti kokku, kuidas pidu turvaliselt pidada. Pange autovõtmed ära. Kes on kaine autojuht? Ujuma ei lähe, paadisõit jäägu homseks. Joobes tehtud otsused võivad viia õnnetuseni. 3. Kui kokkulepped ei kehti? Kui enne pidu tehtud kokkulepped ei kehti ja sõber tahab napsusena rooli istuda või ujuma minna, siis kardetakse sageli, et teda keelates või takistades rikume suhteid – sõber või sõpruskond paneb pahaks. Sellises olukorras tuleb meeles pidada, et sõbra elu on tähtsam kui tüli välti- mine. Head suhted sinu elus toimivad ainult siis, kui suudad hoida nii ennast kui ka teisi. Igal aastal juhtub purjus juhtide tõttu üle saja liiklus- õnnetuse, mille tagajärjel saab keegi viga või kaotab elu. Alkohol annab liigse enesekindluse, vähendab juhi reakt- sioonikiirust ja koordinatsioonivõimet ning halvendab kiiruse-, aja- ja vahemaataju.

Kampaania kõneisiku Genka power speech mehest, kel oli kõik, kuid kellel polnud selgroogu.

Vaata kampaania veebilehte

Kampaania loovmaterjalid on valminud agentuuris Salama. Kampaania meediapindadena on kasutusel tele- ja raadioklipid, välireklaam, siseraadiod, Spotify ja sotsiaalmeedia.

84

TEEJUHT / NR 6

Powered by