Teejuht suvi 2023

kaugpiloodil ennast teemadega ise kurssi viia. Testis hinnatakse alusteadmisi, mis on vajalikud selleks, et kaugpiloot oleks võimeline ohutult ja teadlikult käitama A1/A3 alamkategooria mehitamata õhusõidukit. A1/A3 eksam koosneb 40 valikvastusega küsimusest ja eksami läbimiseks on vaja koguda vähemalt 75% punktisummast. Taotlus on võimalik esitada ning pärast www.lois.transpordiamet.ee taotluse esitamist ja riigilõivu tasumist saab liikuda eksamikesku- sesse eksamit sooritama. Kui kaugpiloot soovib lennutada asustatud piirkonnas drooni, mille stardimass jääb vahemikku 500 g – 2 kg, kuulub käitamine avatud kategooria A2-alamkategooriasse. A2-alamkategoorias drooni lennutamiseks peab kaugpiloodil olema A2 pädevus. A2 pädevuse saamiseks peab isik kõigepealt sooritama edukalt A1/A3 alam- kategooria eksami. Enne A2 eksamile minemist tuleb kaugpiloodil lisaks iseseivalt läbida ka praktiline õpe, mis vastab komisjoni rakendusmäärusele (EL) 2019/947. Iseseisev praktiline õpe peab toimuma turvalises keskkonnas järgides A3-alamkategooria tingi- musi. Erinevalt veebipõhisest teoreetiliste teadmiste eksamist A1- ja A3- alamkategoorias toimub A2-alamkategooria pädevuseksam järele- valve all ehk traditsiooniliselt klassiruumieksamina. A2 eksamiks tuleb kaugpiloodil valmistuda kolmes teemas: Ÿ meteoroloogia; Ÿ drooni tehniline võimekus; Ÿ maapealse riski tehniline ja käitamisalane maandamine. A2 eksami läbimiseks on aega 45 minutit ning vastata tuleb 30 küsimusele. Eksam on edukalt läbitud, kui vähemalt 75% küsimus- test on õigesti vastatud. A2 õppematerjalid on samuti avaldatud Transpordiameti kodulehel. A2 eksamit on võimalik teha Transpordiameti teenindusbüroodes, mille valikut näeb broneeri- missüsteemis. Esmalt tuleb esitada taotlus. lois.transpordiamet.ee Taotluseks on vajalik kas Eesti või muu Euroopa Lennundus- ohutusameti (EASA) liikmesriigi väljastatud A1/A3 kaugpiloodi pädevustunnistus. Kui kaugpiloodi A1/A3 pädevus on omandatud Eestis, siis kontrollib LOIS süsteem automaatselt taotlust esitades kehtiva pädevustunnistuse olemasolu. Välisriigi kaugpiloodi pädevustunnistuse olemasolu korral tuleb taotlust esitades lisada see (failina) taotluse juurde. Seejärel tuleb taotlejal tasuda riigilõiv ning broneerida broneerimissüsteemis broneering.transpordi- amet.ee endale eksamiks aeg. Eksamile on vaja kaasa võtta isikut tõendav dokument ning eksamikeskkonda saab sisse logida Mobiil- ID ja Smart-IDga. Kuna eksami sooritamiseks kasutatakse tahvel- arvuteid, ei saa sisselogimiseks kasutada ID-kaarti. Riigilõiv nii A1/A3 kui ka A2 pädevustunnistuse taotluse eest on 10 eurot. Kui isik on omandanud pädevustunnistuse mõnes teises Euroopa Liidu liikmesriigis, ei ole Eestis vaja eksamit sooritada. Mehitamata õhusõiduki kaugpiloot peab talle väljastatud lube lennutamisel kaasas kandma, kuna pädeval asutusel on õigus selle olemasolu kontrollida. Avatud kategooria kaugpiloodi pädevus- tunnistused kehtivad viis aastat.

Üheks kohustuseks droonide käitamisel on kaugpilootide pädevuse omandamine. Kaugpiloot

on see, kes drooni tegelikult lennutab.

Foto: Adobe Stock

roonimäärusega jagatakse droonide lennutamine kolme D kategooriasse: avatud kategooria, erikategooria ja sertifit- seeritud kategooria. Avatud kategooria on kõige väiksema riskiga kategooria, mistõttu annab käitajale kõige rohkem vabadust. Avatud kategoorias lennutamise peamised nõuded on järgmised: kõrguspiirang kuni 120 meetrit maapinnast, kaalupiirang kuni 25 kg ning visuaalse otsenähtavuse nõue ehk droon peab alati olema kaugpiloodile silmaga näha.

Avatud kategooria on omakorda jagatud kolmeks alamkate- gooriaks: A1, A2 ja A3.

A1-kategoorias võivad lennata ainult väga kerged droonid (kuni 500 grammi). A1-kategoorias võib lend toimuda inimeste kohal, kuid mitte üle rahvahulkade. Käitamine võib toimuda ainult sellise mehitamata õhusõidukiga, mis kujutab inimestele minimaalset ohtu. A3-kategoorias on tegemist raskemate droonidega, mis võivad kaaluda maksimaalselt 25 kg. Selles alamkategoorias võib drooni lennutada mitte lähemal kui 150 meetri kaugusel inimestest ning elu-, kaubandus-, tööstus- ja puhkepiirkondadest. Alamkategooriates A1 ja A3 droonide lennutamiseks peab kaug- piloot sooritama eksami. Kaugpiloodi A1/A3 pädevuse saamiseks tuleb kaugpiloodil tutvuda Transpordiameti kodulehel õppe- materjalidega ning läbida valikvastustega test. Kuna koolituse läbimise nõue A1/A3 ja A2-kategoorias puudub, siis tuleb

93

TEEJUHT / NR 6

Powered by