LIDARiga mõõdistatud ala.
Fotod: Transpordiamet
2022. aastal leitud vrakid Nüüd veel mõni sõna sel aastal leitud vrakkidest: leidsime neid tava- pärasest vähem, kõigest viis. See-eest tuli üks neist välja Peipsi järvest. See on mõõtmetega (pik- kus x laius x kõrgus) 12 x 3 x 1,2 m, päris hästi säilinud ja asub järve põhjaosas 6,4 m sügavuses. Ilmselt on tegemist kalalaevaga. Teised on kõik Liivi ja Pärnu lahest: Häädemeestest 11 km NW on 10,5 m sügavusel tõenäoliselt päris vana puulaev. Mõõtmed on sellel 30 x 7 x 1,2 m ja alles on tegelikult ainult kaared. Samuti Häädemeestest 7,3 km läänes on 10 m sügavusel ühe suu- rema laeva jäänused, mõõtmed 47 x 8,5 x 2,6 m. Vrakk on nii lagu- nenud, et midagi selle laeva kohta arvata on väga keeruline. Sukel- dumine ehk annaks midagi.
Kahe vraki jäänused on Kihnust lääne pool, kaugustel umbes 17 ja 34 km.
Esimene on olnud päris suur laev mõõtmetega 74 x 16 x 1,8 m ja asub 10,5 m sügavusel. See on üsna kindlasti raudlaev, aga nii lagunenud, et jällegi ilma sukeldumata ei oska selle kohta midagi arvata.
Häädemeestest 7,3 km läänes, 10 m sügavusel leitud suurema laeva jäänused.
Teine on märksa väiksem, mõõtmed 18 x 7,6 x 0,4 m, sügavus 36 m. Ilmselt on tegemist puulaevaga.
Eks tulevik näitab, kas õnnestub kunagi mõni selline lahendus saavutada. Madalmeri tuleb igatahes üle mõõdistada, kuna olemasolevad nõukogudeaegsed andmed on liiga hõredad ja ebatäpsed. Pea igal aastal sõidab mõni jaht või kaater sellises piirkonnas kividesse, arvates, et tegelikkus ongi selline nagu merekaardilt näha. Kaart ei saa aga olla täpsem kui selle tegemiseks kasutatav algandmestik.
Nüüd on meil
(Hüdrograafia infosüsteem) kokku 665 vrakki. HISis
Vrakivaba aastat pole minu mäletamist mööda vist olnudki, eks näis, mis tulevik toob.
37
TEEJUHT / NR 4
Powered by FlippingBook